Tomasz Szypuła

 

W ostatnich latach medycyna holistyczna została przywrócona do łask. W każdym razie dużo się o niej mówi. Niektórzy twierdzą, że to przejściowa moda, ale zwolennicy podkreślają, że ta medycyna jest niezwykle humanistyczna. Postrzega człowieka jako jedność ciała i psychiki.

W ostatnich latach medycyna holistyczna została przywrócona do łask. W każdym razie dużo się o niej mówi. Niektórzy twierdzą, że to przejściowa moda, ale zwolennicy podkreślają, że ta medycyna jest niezwykle humanistyczna. Postrzega człowieka jako jedność ciała i psychiki.

Gdy boli nas głowa, często bez zastanowienia sięgamy po tabletkę przeciwbólową, nie myśląc o przyczynie powstania bólu. Powodem wszelakich nerwobólów jest często stres, na który jesteśmy stale narażeni. Terapia dr Bacha, której Centrum jest w Krakowie, przy użyciu 38 ekstraktów z różnych kwiatów stara się przywrócić równowagę psychiczną.

Centrum Terapii Bacha w Krakowie prowadzone jest przez terapeutę mgr. Igora Pietkiewicza, absolwenta Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

Szanowana w świecie terapia
-To, co robię, to nie jest szamaństwo ani ezoteryka. Jest to szanowana na świecie terapia – mówi. Skończyłem szkolenie w Dr E. Bach Foundation w Mount Vernon w Anglii i jestem certyfikowanym specjalistą w tej dziedzinie. Prowadzę w Polsce program szkoleń dotyczący terapii Bacha. Poza tym działam w ścisłej współpracy z The Bach Centre w Anglii.

Edward Bach był znanym w latach dwudziestych i trzydziestych homeopatą. W swej pracy nawiązywał do badań Samuela Hahnemanna – ojca homeopatii. Bach doszedł do wniosku, że czynnik psychiczny ma dużo większy wpływ na zdrowie pacjenta, niż do tej pory uważano. Wyodrębnił on główne stany psychiczne pacjenta i podzielił je na określone grupy, np. lęki, depresje. Interesował się także ziołami. Odkrył, że niektóre kwiaty mają właściwości lecznicze. Korzystając ze swego medycznego wykształcenia, stworzył ekstrakty z kwiatów, przyjmowane doustnie, które pomagają zrównoważyć stan organizmu.

Ważne przyczyny
- Przychodzą do mnie pacjenci z różnymi problemami. Z nerwicami, depresją, problemami seksualnymi i zaburzeniami wywołanymi długotrwałym stresem – mówi Pietkiewicz.
- Znaczne rezultaty widać u pacjentów, którzy są zrezygnowani i nie mają energii do działania. Terapia kwiatowa pozwala zrównoważyć emocje pacjenta i pomóc w przywróceniu wiary w swoje możliwości.

Aby dobrać odpowiednią dla dolegliwości pacjenta mieszankę, najpierw przeprowadzam z nim konsultację, która pomaga mi ustalić przyczyny dolegliwości. Konsultacja jest równie ważna jak same esencje, pacjent ma możliwość podzielenia się tym, co nie daje mu spokoju. Często są to różne lęki i inne stany emocjonalne, które z czasem mogą wywołać zaburzenia w całym organizmie.

OPINIE
Lek. med. Robert Zawiślak; homeopata, Kraków
- Spotkałem się z tą terapią i czasem ją stosuję. Jest to terapia specjalistyczna o zasięgu ograniczonym do profilaktyki. Jest to metoda wspierająca proces leczenia. Jeśli chorobie towarzyszy wstrząs, wtedy terapia Bacha potrafi poprawić samopoczucie pacjenta. Przywraca ona stan równowagi emocjonalnej u chorego.

Mgr Jagoda Dąbrowska; psycholog, Bydgoszcz
- Jestem psychologiem z 25-letnim stażem w zawodzie i z tak szybką i efektywną terapią jeszcze się nie spotkałam. Pomaga ona usunąć wszelkie zalegające psychikę negatywne emocje, dzięki czemu przywraca równowagę. Jako psycholog leczę słowem, rozmawiając z pacjentem, a ekstrakty kwiatowe pomagają uzyskać mi szybsze rezultaty. Miałam 6-letniego pacjenta, który był strasznie zamknięty w sobie. Kiedy poszedł do szkoły, chciano go zwolnić od obowiązku szkolnego. Dzięki terapii dziecko szybko się otworzyło na innych i teraz nie ma problemów w szkole.

Lek. med. Hanna Gierdal; homeopata, Poznań
- Terapia Bacha wywodzi się z homeopatii, która jest moim zawodem. Skończyłam kurs terapii Bacha i stosuję ją głównie wśród rodziny i znajomych. Widać dobre efekty, jakie terapia daje w sferze emocjonalnej. Bardzo bym chciała, żeby weszła w Kanon Oficjalnej Medycyny, jak to się dzieje na Zachodzie. Studia medyczne nie przygotowują lekarzy do radzenia sobie ze sferą emocjonalną pacjenta, uczą tylko radzenia sobie z chorobą.

 

Tekst autorski:
Tomasz Szypuła

Opublikowano w:
Gazeta Wyborcza, 21.11.2000

Pobrano ze strony:
www.brBach.pl

 

 

 

 

 

ZAPISY!!!

     

KONCENTRATY
ZAPISY
24. - 27.02.2020
     Zobacz szczegóły   
                                     

Teneryfa_2020


Delfiny, walenie
TENERYFA

23. - 27.03.2020 
Warsztaty z A.Korte 
  Zobacz szczegóły
                                 

 

WARSZTATY_2020_Korte


Warsztaty 
WARSZAWA

06. - 07.06.2020 
Esencje
kręgów zbożowych
  Zobacz szczegóły! 
                                 

 

Esencje Bacha - Test


Zrób test! 
Samodzielnie wybierz esencje

 

Video

Poradnik

"Esencje Matki Ziemi"
Esencje Nowej Generacji